Miks ei tohiks plavixiga greipfruid tarbida?

Tuntud ka selle üldnimetusega klopidogreelina. Plavix on ravim, mis on ette nähtud teie vere hüübimise vältimiseks. Teie arst võib seda ravimit välja kirjutada pärast südameataktsiooni või insuldi tekkimist, et vältida teise verehüüve tekkimist ja ähvardada teie elu. Plavixi võtmisel tuleb kõrvaltoimete vältimiseks olla teadlik ravimite koostoimest. Kuigi mõned ravimid, nagu kolesteroolitaset alandavad ravimid, võivad suhelda greibimahlaga söömisega, Plavixi võtmisega ja greipfruudi söömine ei tohi põhjustada kahjulikke toimeid.

Murettekitav

Greibid ja tsitrusviljad, näiteks apelsinid, sisaldavad ühendeid, mis võivad segada ravimi lagunemist. See puu tavaliselt põhjustab teie ravimite püsimist seedesüsteemis kauem, mis suurendab nende potentsiaali. Kuna paljudel ravimitel on kõrvaltoimed, võib ravimi toime tugevnemine suurendada nende mõju, mis võib avaldada potentsiaalselt surmavaid tagajärgi. On teada, et mõned südamega seotud ravimid omavad kahjulikke koostoimeid greipfruutidega, sealhulgas antiarütmia ravimiga amiodaroon ja kolesterooli alandavad statiinid nagu simvastatiin, iovastatiin või atorvastatiin. Trombotsüütide vastased ravimid, näiteks Plavix, ei ole seotud kõrvaltoimetega.

Õige kasutamine

Kuigi greipfruudid ei pruugi põhjustada Plavixiga negatiivseid koostoimeid, on oluline, et te võtate ravimit nõuetekohaselt, et minimeerida kõrvaltoimeid. Näiteks Plavixi tuleb võtta ilma toideta, kui teie arst ei vii muul viisil. Samuti tuleb Plavixi võtta parimaks efektiivsuseks iga päev umbes samal kellaajal. Kui te annate juhuslikult annuse, võite kas võtta annuse, kui see meenub, või jätkata järgmise annuse võtmist. Ärge võtke veel annust, et korvata tühjaks jäänud annuse.

Ravimite koostoimed

Kui Plavix ei ole ainus teie praegu kasutatav ravim, pöörduge oma arsti poole, et tagada, et greipfruudimahl ei mõjuta teie ravimeid tervikuna. Näiteks on võimalik, et teie arst võib välja kirjutada Plavixi ja kolesterooli taset alandavat ainet, mis interakteerub koos greibimahlaga. Samuti võivad teised tsitrusviljad, nagu pomelod ja Sevilla apelsinid, omada sarnaseid mõjusid teie kasutatavatele ravimitele. Sel põhjusel on oluline avalikustada kõik ravimid, sealhulgas vitamiinid ja toidulisandid, mida te võtate.

Hoiatus

Plavixi võtmisel on tavaliselt seotud mitu kõrvaltoimet. Kui pärast Plavixi võtmist tekivad kõrvaltoimed nagu nõgestõbi, lööve, hingamisraskused, nõrkus käes või jalgades või nägemise kaotus, pöörduge kohe arsti poole. Samuti, kui te saate Plavixi kasutamise ajal greibi või greipfruudi ja võtate kõrvaltoimeid, võib teil olla tsitrusviljades toidutundlikkus. Rääkige oma arstiga oma sümptomitest ja soovitame proovida, pidada toidu päevikut või vältida teatud tsitrusvilju.