Miks on köögiviljad olulised inimkehale?

“Söö köögivilju!” See on direktiiv, millega olete tõenäoliselt kuulnud kogu oma elu, kuna ema oli teie broilerköögiviljades koos oma lihakooki või mac-juustuga. Nüüd on meditsiinieksperdid, kes julgustavad sind toidule lisama rohkem köögivilju, ja Ameerika Vähiliit, kes teatab iga päev vähemalt viie portsjoni puu-ja köögivilja hea tervise kohta. Harvardi rahvatervise kool läheb veelgi kaugemale, soovitades iga päev üheksa portsjonit köögi ja puuvilju. Piisab sellest, et teid ei tea täpselt, miks köögiviljad on inimeste tervisele nii olulised.

Vitamiinid ja antioksüdandid

Köögiviljad on üks suuremaid toitainete tervisele kasulikke omadusi. Köögiviljad on laaditud vitamiinide ja mineraalidega, mis aitavad kaasa kasvu ja hea tervise säilitamisele. Näiteks Ameerika Ühendriikide põllumajandusministeerium märgib, et paljud köögiviljad on kaaliumisisaldusega, mis on oluline terve vererõhu jaoks. Erinevad vitamiinid, nagu näiteks C ja A, aitavad hoida silmi, nahka, hambaid ja igemed tervena, võidelda infektsiooniga ja edendada haavade paranemist. Ehk kõige olulisem on see, et köögiviljad on rikas konkreetse toitainete rühma, mida nimetatakse antioksüdantideks, mis võitlevad rakusisese kahjustusega ja aitavad ära hoida südamehaigusi, vähki, Parkinsoni tõbe, ateroskleroosi, südameatakki ja Alzheimeri tõbe, sõnab Linus Paulingi Instituut.

Fiber

Veel üks oluline köögiviljade kasulikkus on toiduvärvid. Kiud on tähtis toitaine, mida leitakse ainult taimetoitudes. Tervisliku toitumise osana aitab kiudaine halb hulk kolesterooli teie arteritest välja lõigata, vähendades sellega teie südamehaiguste riski, väidab USDA. Fiber hoiab ka teie seedesüsteemi sujuvalt, aitab kontrollida teie veresuhkru taset ja aitab vältida vähki.

Dieet-sõbralikud omadused

Köögiviljad on ka toidulisandite õnnistuseks. Kuna nad on üldiselt madala rasvasisaldusega ja kaloreid, võite süüa palju neid ilma kehakaalu saavutamata. Kui asendaite köögivilju teiste toidulisandite puhul, mis on suurema kalorsusega toidud, vähendate kalorite ja rasva tarbimist, muutes kaalutreeningu lihtsamaks. Köögiviljade kiud aitab teil ka oma kaalu juhtida. Fiber muudab pikema aja jooksul tundlikumaks, aitab teil üldiselt vähem süüa ja aitab kaalulangus või hooldus.

Kaalutlused

Mõned köögiviljad on tervislikumad kui teised. Harvardi rahvatervise koolkond väidab, et kartulid, mida paljud peavad köögiviljad, ei arvestata teie igapäevaste soovitatavate köögiviljade portsjonidega. Selle asemel on kartul, ja sageli ka mais, tärklise toidud, mis sarnanevad teravilja teenimise kui köögiviljade serveerimisega. Valides köögivilju, pidage meeles, et üldiselt on erksavärvilised köögiviljad toitainete hulgas kõrgemad kui vähem erksad valikud. Näiteks sisaldab spinat palju rohkem vitamiine ja antioksüdante kui jääbalat. Kui teil on oma tervisliku toitumise või köögiviljade kohta küsimusi või muresid, soovituste saamiseks pöörduge oma arsti või registreeritud dieediarsti poole.