Jooga ja happe refluks

Happe refluks on tavaline seedetrakti kaebus, mida sageli põhjustab toitumishaldrik või rasvumise või raseduse kõrvaltoime. Õnge jooga treenimisega kaasnevad rahustavad, tsentreerivad mõjud koos joogiliste toitumisjuhistega võivad aidata leevendada happe refluksi sümptomeid, kuid mitte kõik jooga asendid ei sobi inimestele, kellel esineb happe refluks, ja ainult jooga üksinda võib seisundi raviks ebapiisav. Inimesed, kellel esinevad happe refluks sümptomid, peaksid enne joogat praktiseerima arstiga nõu pidama.

Seisund

Happe refluks, tuntud ka kui gastroösofageaalne reflukshaigus või GERD, on seisund, mille korral mao hape tõuseb söögitorusse söögitoru ja mao sisu eraldava ventiili rikete tõttu. Tavaliselt nimetatakse seda happeliseks seedehäireks, see tingib kroonilise põletustunne kurgus ja rinnus, mida sageli süvendavad ained, sealhulgas alkohol, tsitrusviljad, kofeiin, šokolaad, rasvarikka toit ja karmid toidud, nagu küüslauk, sibulad ja vürtsid. Tavapärane ravi hõlmab antatsiidide, retseptiravimite ning elustiili ja toitumise korrigeerimise kasutamist, kuid jooga võib neid muudatusi täiendada, et täiendavalt neutraliseerida seedehäireid ja tuua patsientidele abi.

Asendid

Jooga õpetaja ja joogaajakirja Barbara Kaplan heeringa sõnul soodustavad teatud jooga kujundid head seedimist ja leevendavad selliste haigusseisundite tunnuseid nagu happe refluks. Need kujutavad endast selliseid taastavaid asendeid nagu kumerdunud puusahkjad, toetatud seljatoed ja modifitseeritud külgpinnad, mis vähendavad seedetrakti happesust ja suurendavad verevarustust kõhupiirkonda. Konkreetsed proovid hõlmavad Supta Baddha Konasana või Reclining Bound-Angle kujutamist, Supta Sukhasana või hõlpsa ristlangusega poseid ja Parsvottanasana või Intense Side-Stretch kujutamist.

Vastunäidustused

Kaplan Heering näitab, et inimestel, kes kannatavad seedetrakti kaebuste tõttu, ei vähene jooga, mis surub kõhupiirkonda, näiteks seisab või istub ettepoole. Vältimaks ka selliseid sümptomeid nagu peavalu ja oksendamist, tuleks vältida ka täielikke inversioone, näiteks peaväljavõtteid. Lõpuks, füüsiliselt pingeline jooga võib süvendada happe refluksi sümptomeid ning seda ei tohiks kasutada sümptomite esinemise korral.

Kaalutlused

Kuigi jooga võib olla kasulik inimestele, kes tegelevad happe refluksiga, ei ole see iseenesest tõhus ravi. Toit mängib olulist rolli happe refluksi vältimisel ja kontrollimisel, nagu ka elustiili muutused seedimist soodustavaks, näiteks aeglasem söömine ja alkoholi ja kofeiini tarbimise vähendamine. Pidage meeles, et need tegurid on vajalikuks komplementa jooga, kui soovid leevendada happe refluksi sümptomeid, ning kaaluma arsti või dieediarstiga konsulteerimist, et määrata kindlaks, millised toiduained ja ained on teie isikliku tervise jaoks parimad.

Hoiatus

Nagu ükskõik millise alternatiivse raviga, konsulteerige alati oma arstiga enne joogatreeningut, et ravida happe refluksi sümptomeid. Teatud asendid ei ole ohutud inimestele, kellel on seedetrakti probleemid, seljavalu ja muud tervislikud seisundid. Ärge harjutage joogat ilma, et oleksite eelnevalt õpetatud sertifitseeritud juhendajalt.