Nägemist parandavad vitamiinid

Umbes üle 22 miljoni ameeriklasest üle 40 aasta vanuse inimese on katarakt, samas kui rohkem kui 2 miljonit täiskasvanut 50-aastastel ja vanematel on vanusega seotud makulaarne degeneratsioon, mis võib viia pimedaks, vastavalt 2011. aasta teabe esitamisele Ameerika Akadeemia Oftalmoloogia. Te võite aidata vältida või edasi lükata nende ja teiste silmaprobleemide tekkimist, kui tarbitakse teatud toitaineid, sealhulgas vitamiine. Kuid ärge püüdke ennast ravida mingeid silmahaigusi täiendavate vitamiinidega, kui te ei ole arsti järelevalve all, kuna mõnel on potentsiaalselt kahjulik kõrvaltoime ja see võib segada teatud ravimite toimet.

2001. aasta oktoobris avaldatud “Oftalmoloogia arhiivide” publikatsioonis avaldatud riikliku silmakliendi uurimus, mida nimetatakse “vanusega seotud silmahaiguste uuringuks”, on välja toodud, et vanusega seotud makula degeneratsiooniga inimesed võivad vähendada pöördumatu nägemiskaotuse ohtu, võttes Vitamiinid, millest üks on C-vitamiin. Uuringus võtsid osalejad iga päev 500 milligrammi C-vitamiini. Tervetel täiskasvanud meestel soovitatav C-vitamiini tarbimine on 90 milligrammi päevas, samas kui naistel on vaja vähemalt 75 milligrammi päevas. Suurepärased C-vitamiini allikad on tsitrusviljad, köögiviljad ja puuviljamahlad.

Täiskasvanutele peaks iga päev olema 22,5 rahvusvahelist ühikut (IU) ehk E-vitamiini. Enamik inimesi saab piisava hulga E-vitamiini, et täita seda nõuet toidust, sealhulgas pähklitest nagu mandlid, avokaadod ja taimeõlid. Vanusega seotud silmahaiguste uuringus võttis subjektid lisaks C-vitamiini, beetakaroteeni ja tsinki 400 IU E-vitamiini. Uurijad teatasid, et E-vitamiini tugevate antioksüdandiliste omaduste tõttu on see efektiivne makula degeneratsiooni vastu. Täiendav E-vitamiini võtmine koos C-vitamiiniga võib ravida ka uveiiti – seisund, mille korral üks silma kihtidest põleb ja varjab nägemist.

Teie organism vajab vitamiini A, et toota rosopiini, teie retinas retseptoreid, mis võimaldavad teie silmil reageerida valgusele. Kui teie dieedil pole piisavalt vitamiini A, ei pruugi te näha valguse hägustumisel – seisundit, mida nimetatakse öiseks pimedaks. Raske või pikaajaline A-vitamiini vaegus võib lõpuks põhjustada sarvkesta haavandeid, armistumist ja lõpuks nägemist. Naistele on vaja 2 333 IU A-vitamiini päevas, mehed vajavad 3000 IU-d. Võite vältida A-vitamiini puudumist, sööge rohkeid värskeid puuvilju ja köögivilju, eriti kollast või oranži toitu, näiteks maguskartulit, porgandit või kaneelipuust. Beeta-karoteen on ühend, mis muudab teie keha A-vitamiini kasutatavaks vormiks. Iga-aastase vanusega seotud silmahaiguste uuringus osales 15 milligrammi beetakaroteeni.

Kuigi D-vitamiini seostatakse enamasti luu tervisega, avaldas 2011. aasta aprillis “Oftalmoloogiaarhiivide” väljaandes avaldatud uuring, et mida suurem on naiste D-vitamiini tarbimine nii toidust kui ka toidulisanditest, seda madalam on risk vanematele Seotud makulaarne degeneratsioon. Selle põhjuseks võib olla asjaolu, et D-vitamiin võib aidata inhibeerida kusepõletikku ja ebanormaalsete veresoonte arengut, mis aitavad kaasa silma seisundile. Teie nahk sünteesib mõnda D-vitamiini, kui puutub kokku otsese päikesevalgusega, kuid head toiduvarud hõlmavad mune, rasvasisaldusega kala nagu lõhe ja D-vitamiini sisaldavaid tooteid, nagu hommikusöögi või piima. Täiskasvanud peaksid püüdma saada vähemalt 600 IU D-vitamiini päevas.

C-vitamiin

E-vitamiin

A-vitamiin

D-vitamiin