Milline kartul on kõige tervislikum?

Kõigil kartulitel on kõrge süsivesikute sisaldus ja see sisaldab mõõdukat kogust kaloreid, samuti tervislikke kiude, vitamiine ja mineraale. Sellised kartulid, mis võivad olla kõige tervislikumad, on tumedama värvusega lihaga kartulivarud, näiteks Purple Viking, Yukon Gold ja Ruby Crescent. Nendes kartulites sisalduvad pigmendid pakuvad flavonoide ja karotinoide, mis edendavad head tervist.

Kartul on madala kalorsusega, ei sisalda kolesterooli ega rasva, on kõrge kiudainetega ning sisaldab märkimisväärset kogust C-vitamiini ja kaaliumi, samuti B-vitamiini ja rauda. Keskmine kartul annab umbes 110 kalorit süsivesikute kujul ja umbes 8 protsenti teie RDA-kiudainest. Ühekordne rämpsuga vastab umbes 45 protsenti R-vitamiini C ja peaaegu 18 protsenti RDA kaaliumi, oluline mineraal. Kartul sisaldab ka väikest kogust kaltsiumi, magneesiumi, tsinki ja fosforit.

Kõik kartulid on rikas keeruliste süsivesikutega, mis sisaldavad tärklisi, glükogeeni ja kiudaineid. Süsivesikud on keha kütuse allikas ja need on olulised lihaste ja aju tervise jaoks. Kuigi ülemäärased süsivesikud, nagu kõik muud toiduained, võivad kaasa aidata kehakaalu tõusule, on need kehas olulised. Vastavalt Potato Goodness Unearthed’ile, mis tõsiselt piirab teie süsivesikute tarbimist, võib teie keha neid tühjendada glükoneogeneesi käigus tuntud protsessis valgupoodidest. Kartuli pakutav kiu aitab kolesterooli alandada ja teie seedetrakt regulaarselt hoida.

Kartul on laias valikus värvides, sealhulgas valge, kollane, punane ja sinine. Nad liigitatakse ka vastavalt nende tärklisesisule. Tavalise tärklise sisaldusega kartulit kasutatakse üldjuhul friikartulite, küpsetatud kartulite ja kartulipüree kohta. Madala tärklisesisaldusega kartulit nimetatakse ka vahatatud kartuliks ja nad teevad tavaliselt kartulit salateid, sest nad hoiavad oma kuju ja ei lagune. Kuigi kõik kartuli sordid sisaldavad ligikaudu samu toitaineid ja süsivesikute koguseid, sisaldavad värvilisemad sordid pigmente, mida nimetatakse karotinoidideks ja flavonoidideks, mis võivad kaitsta teid vähki. Tumekollase kartul sisaldab beetakaroteeni – toitaine, mida teie keha võib A-vitamiini tootmiseks kasutada.

Maguskartul ei ole tehniliselt kartul, sest see on pärit teistsugusest taimeliigist, kuid need on seotud. Kõigi värvuste kartulid on botaanika perekonnast Solanaceae, samal ajal kui magusat kartulit pärineb Convolvulaceae perekonnast. Magustatud kartulid on saadaval oranžides, valgetes, punastes ja kuldsetes sortides. Oranži sorti nimetatakse ka yamiks. Maguskartul sisaldab rohkem mangaani kui tavaline kartul ja on beeta-karoteeni suur. Erinevalt tavalisest kartulist ei sisalda need alkaloide, mis võivad mõnedel inimestel põhjustada allergilist reaktsiooni.

Kuigi kartul ei sisalda rasva ega kolesterooli, võib nende keetmine oluliselt muuta nende toiteväärtust. Praetud kartulitärklise kartulipuder, nagu ka kartulikrõpsud, suudavad imada märkimisväärses koguses toiduõli ja lisada toidule soovimatud kalorid ja rasva. Küpsetatud kartul, mis serveeritakse võiga või hapukoorega, aitab kaasa ka kaloreid. Kaaluge söömist väikeste orgaaniliste kartulitega, mida serveeritakse nahaga, mis sisaldab enamikku väärtuslikku kiudu.

Toitained kartulites

Süsivesikud

Kartulisordid

Magusad kartulid

Cooking Meetodid