Milline on ainevahetuse roll?

ATP on lühike adenosiintrifosfaat, mis on inimese ainevahetuses oluline keemiline aine, mida nimetatakse “keemilise valuutaks”, sest rakud kasutavad seda otsese energiaallikana. Teete ATP-d, kui põletate suhkruid ja teisi toitaineid, ja teie rakud tarbivad ATP-sid, kui nad osalevad sellistes tegevustes nagu suuremate molekulide loomine ja liikumise tekitamine.

ATP keemia

ATP on suhteliselt väike molekul, mis toimib inimese ainevahetuses energia intermediate. Sisuliselt ekstraheerivad teie rakud mitmesuguste toitainete molekulide nagu valkude, süsivesikute ja valkude keemilist energiat ja kasutavad ATP-i valmistamiseks keemilist energiat. Rakud lagundavad ATP-d, vabastades energiat, kuna nad tegelevad erinevate tegevustega, selgitavad Drs. Reginald Garrett ja Charles Grisham oma raamatus “Biokeemia.

Toitainete põletamine

Kui tarbite toitu, imendub teie sool toitaine molekulid vereringesse. Seejärel võtavad rakud neid toitaineid ja põlevad need keemiliselt, et vabastada energiat. Näiteks on üks kõige olulisemaid rakulise energia allikaid glükoos, molekul, mis pärineb tärklist ja paljudest suhkrulisanditest. Kuna rakud lagundavad glükoosi, toodavad need jäätmeid süsinikdioksiidi ja vett. Nad kasutavad vabanenud energiat ühe glükoosi molekuli lõhkumisel, et valmistada ligikaudu 30 molekuli ATP-d.

ATP jaotus

Kui rakk on ATP-d teinud, saab ta kasutada ATP-d, et täita oma energiavajadusi. Rakud vajavad suurt molekule, nagu hormoonid, energia. Lihasrakud kasutavad ATP-d liikumise tekitamiseks. Kuna rakk teeb hormooni molekuli, purustab see ATP molekulid ja kasutab energiat uute sidemete loomiseks väiksemate molekulide vahel, et tekitada suuremat, selgitas Drs. Garrett ja Grisham. Kui lihasrakk lepingub, kasutab ta kontraktsiooni kiirendamiseks suuri koguseid ATP-sid.

Metaboolsed strateegiad

Kuigi inimrakud võivad moodustada umbes 30 ATP-d glükoosi molekuli kohta ja võivad samuti toota suures ja erinevas koguses ATP-d valgu ja rasvade põletamisel, ei anna glükoosi ainevahetus kogu sellel tasemel palju ATP-d. Te võite teha ainult kaks ATP-i molekuli glükoosi kohta, kui põletad suhkrut ilma hapnikuta, protsessi, mida nimetatakse anaeroobseks ainevahetuseks. Dr Lauralee Sherwood oma raamatus “Inimese füsioloogia” selgitab, et rakud töötavad anaeroobselt rasketes sprint- või jõuajamistes, näiteks väga raske treeningu ajal.

ATP signaalimine

Üks ATP tähtsat rolli organismis on rakulise signaali saamine. Näiteks, kuna teie rakud võivad kas kohe toitaineid põletada või hoida neid hilisemaks kasutamiseks, kasutavad rakud ATP-d, et aidata neil kindlaks teha, mida nad peaksid tegema. Kui rakul on palju ATP-sid, annab ATP signaali rakule toitainete säilitamiseks, mitte nende põletamiseks. Kui rakk on ATP-st madal, aga see signaal näitab, et rakk peaks kohe toitainet põletama.