Milline on õunte toiteväärtus?

Iga puu lisab tervislikule toitumisele toitainet, kuid õunad võivad osutuda eriti kasulikuks, kuna need soodustavad elukestvat tervist, aidates oluliselt vähendada teie 2. tüübi diabeedi riski, teatab Harvardi bülletään. Õunad pakuvad mitmesuguseid toitaineid – sealhulgas süsivesikuid, vitamiine ja toidulisandeid -, mis muudavad need tervislikuks toidulisandiks. Nautige neid mugavas suupistete järgi või lisage need retsepti juurde.

Süsivesikud ja kiudained

Iga keskmise suurusega õun – umbes 3 tolli läbimõõt – sisaldab 95 kalorit. Umbes 87 protsenti nendest kaloritest pärinevad süsivesikutest, ja õuntest leitud süsivesikud aitavad teil rasvade ainevahetust, võimaldavad teie närvisüsteemil toimida ja aidata teie lihaskoos oma proteiini säilitada. Igal keskmisel õunal on ka 4,4 grammi toidu kiudaineid, mittedigestable süsivesikuid, mis võitlevad krooniliste haigustega – sealhulgas divertikulaarse haigusega ja 2. tüübi diabeediga – ning aitab teil regulaarselt hoida. Ühe õuna sisalduv kiu moodustab naiste soovitusliku päevase kiu koguse 18% ja meeste puhul 12%.

C-vitamiin

Õunad pakuvad toiteväärtust ka tänu oma C-vitamiini sisaldusele. Teie keha ei saa C-vitamiini valmistada, nii et peate tarbima seda oma toidus. Te kasutate C-vitamiini, et teie kuded – eriti teie luud ja nahk – hoiaksid tugevaks. Piisava C-vitamiini saamine teie toidus toetab ka terve aju funktsiooni ja võitleb kardiovaskulaarsete haiguste vastu. Keskmise õuna tarbimine suurendab teie C-vitamiini tarbimist 8,4 milligrammi võrra – 9 protsenti soovitatavast päevasest C-vitamiini tarbimisest meestel ja 11 protsenti naistele.

Phytonutrient sisu

Mõned õuntest leitud toiteväärtus tulenevad nende toidulisanditest. Õunad, eriti õunakahad, mis on varustatud polüfenoolidega, mis on antioksüdandi tüüp, teatab 2012. aastal Journal of Medicinal Food avaldatud uuringust. Uuring näitas, et õunapuud polüfenoolid aitavad reguleerida naharakkude kasvu ja Teadlased väidavad, et nad võivad aidata nahahaigusi ravida või vältida. Toiduainete keemia 2013. aasta mai väljaandes avaldatud täiendav uuring märgib, et õuntainete toidulisandid vähendavad vere lipiidide oksüdatsiooni – protsessi, mis aitab kaasa kardiovaskulaarsele haigusele.

Tarbib rohkem õunu

Peale õunte nautimise suupistetena saate neid kasutada mitmesugustes retseptides. Küpseta tükeldatud õunu ja siis piserdage neid omatehtud õunakookideks või küpseta hakitud õunu koos tükkidega butternut squashi kui pidulikku külma tassi, mis sobib jaheda ilmaga. Tehke tervislikke küpsetatud õunakompvekke, täidisega südamikuga õlid koos valatud kaera, kreeka pähklite ja lihtsalt puuviljavõi ja suhkruga. Võite lisada oma lemmik salatidesse õunakaid või lisada võileibadele õhukeseks viilutatud õunaks.