Milline on erinevus insult ja krambid?

Insult ja krambid on kaks terviseprobleemi, millel on erinevad põhjused ja sümptomid. Nad vajavad erinevaid vastuseid ja ravimeetodeid. Ravi ja krambihäire erinevus võib aidata inimestel, kes näevad ühte nendest meditsiinilistest seisunditest, kindlaks, kuidas aidata.

Sümptomid

Kuigi mõlemad seisundid võivad ilmneda äkki, esineb krambihood sageli koos teadaoleva krambihäirega, nagu epilepsia. Keegi, kellel on krambihoog, on tõenäoliselt juba kogemusi läbi saanud, samal ajal kui insult võib olla ühekordne sündmus. Krampide tekkimine võib raputada või krampida ja võib langeda teadvusel. Mõned krambid on siiski palju vähem dramaatilised, hõlmates väikseid korduvaid liikumisi, intensiivsete emotsioonide tundeid, hallutsinatsioone või kergeid ärevusi. Insuldi sümptomiteks on keha ühel küljel tuimus või nõrkus, nägemishäired, segasus, kõne raskused või kõne mõistmine, pearinglus ja tugev peavalu. Krambid võivad tekkida igas vanuses, samal ajal kui insult on eakatel sagedasem.

Põhjused

Enamikke krampe põhjustab epilepsia, ebanormaalne ajude neuronite põletamine, kuigi mõned mittepileptilised krambid võivad olla psüühilised või põhjustada imetavatel kõrgetel palavikel. Lööve on sageli aju juhtivate arterite ummistuse tagajärg, mis võib olla tingitud kitsendatud arteritest või verehüümisest, mis ajju kinni jäi. Lööve võib põhjustada ka ajukahane veresoon.

Vastus

Enamik krambihooge ei põhjusta hiljem komplikatsioone ja üksikisik võib jätkata normaalset tegevust ilma arsti nägemiseta. Stroke on meditsiiniline hädaolukord ja vajavad kohest arstiabi. Kui insuldi ei ravita kolme tunni jooksul, on püsiva kahjustuse tõenäosus palju suurem.

Ravi

Krambid ei ole sageli iseenesest ohtlikud, kuid nende häiret tuleb hinnata ja ravida. Krambihoogude tõrjeks võib kasutada epilepsiavastaseid ravimeid, mille annuseid ja tüüpi otsustavad arst, kes saab hinnata teatud tüüpi epilepsiat. Raviartikkel sõltub ka insuldi tüübist. Tromboosi hävitamiseks võib verehüübe põhjustatud insult põhjustada ravimeid, mida kutsutakse kudede plasminogeeni aktivaatoriteks.

Tüsistused

Mõnikord võib krambid kesta kauem kui viis minutit ja areneda seisundiks, mida nimetatakse staatuse epileptikaks, mille korral isik ei saa meditsiinilise abita kinni haarata. Krambihäiretega inimestel võib tõenäoliselt äkitselt surematuid põhjusi surema. Insultid võivad põhjustada eluaegseid tüsistusi, sealhulgas vähenenud võimet jalutada, rääkida, keskenduda ja teha igapäevaseid tegevusi.

Mõnikord võib insult aju kahjustada nii, et see põhjustab krampe või krambihooge. Igaühel, kellel on insult, tuleb jälgida korduva insuldi või krambihoogude nähte. Krampidega seotud haigusi põdevatel inimestel ei ole enam tõenäosust, et nad tekitaksid insuldi kui keegi teine.

Ühendused