Mis on tervislikum: kuiv röstitud või tavaline maapähklid?

Purdue ülikooli andmetel kannavad ameeriklased päevas üle 4 miljoni naela maapähkli. Kui te sööte palju teatud toitu, peaksite valima tervislikuma versiooni, mis lihtsustab teie dieedi ja toitumise eesmärkide saavutamist. Mis puutub maapähklitesse, siis tähendab see õlipõhiste maapähklite jaoks soolamata kuivatatud maapähklite valimist.

Kaloreid ja makrotoitaineid

Kuiva röstitud maapähklit unts sisaldab 164 kalorit, 6,6 grammi valku, 6 grammi süsivesikuid, sealhulgas 2,2 grammi kiudaineid ja 13,9 grammi rasva, sealhulgas 1,9 grammi küllastunud rasva. Ühe untsi puhul on õliküpsetatud maapähklitel rohkem kaloreid, 168, rohkem rasva, 14,7 grammi, rohkem küllastunud rasva, 2,4 grammi ja rohkem 7,8 grammi valku. Kuigi õliküpsetatud maapähklitel on vähem süsivesikuid, on nende kogus 4,3 grammi rohkem kui 2,6 grammi kuiva röstitud maapähklit. Õli-röstitud maapähklite kõrgem kalorite, rasva ja küllastunud rasvasisaldus, mis võib suurendada rasvumise, kõrge kolesterooli ja südamehaiguste riski, muudab kuiva röstitud maapähklite parema valiku, kuigi neil on veidi vähem valku ja kiudaineid.

Naatriumi olukord

Kui valite soolatud pähklid, sisaldavad kuiva röstitud pähklid 90 milligrammi rohkem naatriumi, kui 190 milligrammi, kui õliga röstitud pähkleid. Kuna kuiv röstitud pähklid sisaldavad vähem maitset lisavaid rasva, võivad tootjad tunda vajadust kasutada rohkem soola maitse lisamiseks pähklitele ja muuta need tarbijatele atraktiivsemaks. Samas kui palju naatriumi tarbib, suureneb teie risk kõrge vererõhu, südamehaiguste ja insuldi tekkeks. Seda probleemi saate kergesti lahendada, valides soolamata pähklid, kaotades naatriumidevahelise erinevuse kahe tüüpi mutrite vahel.

Vitaalsed vitamiinid

Mõlemat tüüpi maapähklid annavad 19 protsenti niatsiini päevasest väärtusest, kuid kuiva röstitud maapähklid pakuvad natuke rohkem folate ja E-vitamiini kui õliküpsetatud maapähklid, kusjuures 10 protsenti DV-st on folaatidega võrreldes 8 protsenti ja 11 protsenti DV E-vitamiini puhul 9 protsenti. Te peate DNA-d moodustama folaate ja E-vitamiin toimib antioksüdandina, et vabaneda teie kahjulike vabade radikaalide kehast, mis võiks muidu teie rakke kahjustada.

Mineraalne meik

Nagu ka vitamiinide puhul, on kahe tüüpi maapähklite mineraalainesisaldus väga sarnane. Kuivat röstitud maapähklid pakuvad natuke rohkem mangaani, 29 protsenti DV-st võrreldes 26 protsendiga, kuid röstitud maapähklid on fosforis veidi kõrgemad, kusjuures 11 protsenti DV-st võrreldes 10 protsendiga. Mõlemat tüüpi maapähklid annavad 12% magneesiumi DV-st. Mangaan on vajalik luu arengu ja haava paranemise jaoks, fosfor on DNA moodustamiseks hädavajalik ning magneesium on oluline veresuhkru ja vererõhu taseme kontrollimiseks.