Toksilisus ja berberiin HCl toidulisandid

Berberiini vesinikkloriid, tuntud ka kui berberiini HCL, on toidulisand, mis sisaldab looduslikku taimset ainet berberiini. Berberiin on sageli kasutatud mitterauduslikes meditsiinilistes süsteemides, nagu Ayurveda ja hiina taimne ravim, mis on tõhus erinevate seisundite raviks. Ohutus- ja efektiivsusuuring, mis ilmus 2003. aasta juunis avaldatud American Journal of Cardiology väljaandes, võimaldas täiendusel parandada kongestiivse südamepuudulikkusega patsientide elukvaliteeti ilma nähtavate kõrvaltoimeteta või toksilisuseta.

Allikas

Berberiin on looduslikult esinev alkaloidne kemikaal, mis leiab aset teatud ravimtaimede juurtes ja karmides. Iidne Hiina herb Coptis chinensis prantsuse keeles sisaldab berberiini. Barberry, India rahvameditsiinis kasutatav taim, mis sisaldab rohkem kui 2500 aastat, sisaldab ka berberiini. Teised rohttaimed, mis teadaolevalt sisaldavad berberiini, hõlmavad kuldseksuaali, Oregoni viinamarja, phellodendron amurense ja yerba mansa.

Kasu

Marylandi Meditsiinikeskuse ülikool teatab, et berberiinil on antimikroobne, põletikuvastane, hüpotensiivne, sedatiivne ja konvulsioonivastane toime. Mõned patsiendid kasutavad berberiini HCL-i seente, parasiitide, pärmide, bakteriaalsete või viirusnakkuste raviks või vältimiseks. Kuigi algselt kasutati seedetrakti infektsioonide raviks, mis põhjustavad kõhulahtisust, avastasid 1980-aastased teadlased, et berberiini sisaldus veresuhkru taset alandab, nagu on avaldatud 2007. aasta oktoobris avaldatud uuringus “American Journal of Physiology Endocrinology and Metabolism”. Berberiin võib Samuti madalam kolesterooli tase ja vererõhk, vastavalt autori ja taimsete preparaatide koostaja Dr. Ray Saheliani esitatud teabele.

Efektid

Berberiin võib leevendada kõhulahtisust, võideldes nakkust, mis põhjustab baktereid. Berberiin aitab reguleerida veresuhkru taset, suurendades tundlikkust insuliini suhtes – hormooni, mida rakud vajavad energia tarbimiseks ja glükoosi kasutamiseks. Berberiini HCL-i toidulisandid mõjutavad ka vere glükoosisisaldust, suurendades glükolüüsi protsessi, milles keha muudab glükoosi püruvaadiks, et toota energiat. Berberiin aitab vähendada vere kolesterooli taset, stabiliseerides LDL-kolesterooli retseptoreid maksarakkudes ja inhibeerides kolesterooli tootmist maksas.

Mürgisus

Kuna berberiini HCL on toidulisand, ei reguleeri seda Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet kui ravimit. Uuringud, nagu näiteks “American Journal of Physiology Endocrinology and Metabolism” avaldatud uuringud, katsetasid berberiini toimet rottidel ja leidsid, et see ei ole rakkudele toksiline. Uuring, mis viidi läbi inimestel ja avaldati “American Journal of Cardiology”, kinnitab, et berberiin ei indutseeri inimeste füsioloogilist kasu ilma negatiivsete kõrvaltoimeteta. Vaatamata nendele positiivsetele tulemustele konsulteerige oma arstiga enne toidulisandite võtmist.