Mis on aterosklerootiline haigus?

Aterosklerootiline vaskulaarhaigus, mida nimetatakse tavaliselt ateroskleroosiks, on veresoonte haigus, mille käigus tekib arteriseinte vooderdis plekki. See võib mõjutada artereid kõikjal organismis ja mõjutab mitmesuguseid tervisega seotud seoseid sõltuvalt mõjutatud piirkonnast ja ateroskleroosi ulatusest. Ateroskleroos on enamuse südame- ja veresoontehaiguste põhjustav põhjus – mida nimetatakse ühiselt kardiovaskulaarseks haiguseks, mis on peamine surma põhjus USA-s. Haiguste tõrje ja ennetamise keskuste kohaselt moodustas kardiovaskulaarhaigus ligi 1 Iga 3 surmajuhtumit 2010. aastal.

Aterosklerootiline protsess

Ateroskleroos areneb aeglaselt ja vaikselt elu jooksul. Selle toidab põletik, mis tuleneb arteriseina kahjustusest. See kahjustus võib olla põhjustatud paljudest ainetest, sealhulgas suitsetamisest, kõrge vererõhust, diabeedist ja kõrgenenud vere kolesteroolist ja triglütseriididest. Kahjustuskohas kogutakse kolesterool, rasvad, kaltsium ja muud materjalid. Aja jooksul arenevad ja paksenevad kõvad laigud, vähendatakse arterit ja takistatakse verevoolu. Kui ateroskleroos areneb, võivad plaastrid puruneda, põhjustades rebenemise kohas verehüübe. Need hüübimised aitavad arterit veelgi kitsendada ja võivad isegi täielikult verevoolu blokeerida, põhjustades kahjustatud elundile kudede kahjustusi.

Südamehaigus

Kui ateroskleroos mõjutab südame artereid, nimetatakse seda südame isheemiatõbe. Koronaararterite plaakide kogunemine piirab verevoolu südame lihasele. Südame isheemiatõve tavaline sümptom on valu rinnus või ebamugavustunne, eriti stressi korral. Koronaararteri ateroskleroos võib asuda selleni, et südameala verevarustus muutub nii piiratuks või isegi täielikult blokeerituks, et lihasekahjustus tekib südameinfarkti kujul. American Heart Association teatab, et 2010. aastal oli iga 6 surma põhjustanud südame isheemiatõbi ja hinnangul on igal aastal 620 000 ameeriklasest esimene südameinfarkt.

Ajuhaigus

Ateroskleroos, mis mõjutavad aju varusid, võib põhjustada dementsust, mööduvat isheemiatõbe ja insuldi. Ajutist isheemilist atakki – või TIA – nimetatakse tihti mini-insuldiks ja see võib tekkida, kui verevarustus on ajutiselt katkestatud. Insult on tekkinud siis, kui aju verevarustus blokeeritakse pikemaks ajaks ja püsivad kahjustused, mis on sageli tingitud ateroskleroosist või sellega seotud hüübimisest. Ameerika südameassi andmetel oli insult neljandaks peamiseks surmapõhjuseks 2010. aastal ja see on ka peamine puude põhjus.

Perifeersete arterite haigus

Kui ateroskleroos mõjutab jalgade, käsivarte, neerude või kõhupiirkonna artereid, nimetatakse seda perifeersete arterite haiguseks või PAD-iks. PAD, mis mõjutab jalgu, on kõige tavalisem. Alamõõnde põdevatel inimestel võib jalgadel tekkida valu või tuimus pärast pingutamist, halva paranemise ja naha muutusi ning seetõttu kipuvad nad sageli olema veidi istuvamad, põhjustades kiirema languse ja suurema sõltumatuse kaotuse vananemisega. Vastavalt American Heart Association, 8,5 miljonit ameeriklast 40-aastased ja vanemad on mõjutatud PAD.

Ateroskleroosi ennetamine

American Heart Associationi ja Ameerika Kardioloogide Kolleegiumi andmetel võib elustiili muutmine oluliselt mõjutada ateroskleroosi arengut ja progresseerumist. Nende soovitused ateroskleroosi ennetamiseks või edasilükkamiseks hõlmavad kõigi tubakatoodete hoidumist, südant tervisliku toitumise söömist, vajadusel vähemalt 40 minutit 3 või 4 päeva nädalas ja kaalu langetamist. Samuti on oluline hoolikas kõrge vererõhu, kõrgenenud kolesterooli ja diabeedi ravi.