Milline on erinevus imikute toitumises võrreldes teiste eluetappidega?

Imikud kasvavad kiiremini kui kõikidel teistel eluetappidel. Selle fenomenaalse kasvu tõttu on imiku toitainevajadus täiskasvanu või vanema lapse toitumisvajadus erinev. Pealegi tähendab teie beebi aju kiire areng seda, et ta vajab rohkem konkreetseid toitaineid, kuid tema väike suurus nõuab, et pakute mõningaid toitaineid väiksemates kogustes.

Teie laps vajab esimese kolme elukuu jooksul umbes 116 kalorit kilogrammi kohta ja ülejäänud esimese aasta kohta umbes 100 kalorit kilogrammi kohta. Seevastu 4 kuni 6-aastase lapse vajadus on umbes 90 kalorit kilogrammi kohta ja laps vahemikus 7 kuni 11 vajab umbes 70 kalorit kilogrammi kohta. Nooremas eas ja täiskasvanueas langeb see nõue 45-le või vähemale kalorile kaal kilogrammi kohta.

Teie lapse toitumise koostis erineb vanemate laste omast ja peate keskenduma rasvade ja madalamate valkude taseme saavutamisele. Teie laps vajab umbes 40-50 protsenti tema igapäevasest kalorsusest rasvast – palju rohkem kui soovitus täiskasvanutele ja vanematele lastele, kelle jaoks rasvapõletus peaks jääma allapoole 35 protsenti päevasest kaloritest. Teie laps vajab umbes 10 protsenti oma toitest, et olla valk ja 40 protsenti, et see koosneb süsivesikuid.

Teie laps vajab kõiki olulisi vitamiine ja mineraale, mida täiskasvanud teevad, kaasa arvatud vitamiinid C, A, D, E ja K, kaltsium, raud, kaalium ja foolhape. Nende toitainete soovitatavad kogused on tavaliselt väiksemad kui need, mida vajavad vanemad lapsed ja täiskasvanud. Rinnapiim või valem pakub kõiki neid toitaineid, seega ei pea te tavaliselt oma beebi toitu esimese kuue elukuu jooksul täiendama. Üks erand on D-vitamiin, mida võib puududa rinnapiimaga lastes. Lisaks vitamiinidele ja mineraalidele peate olema kindel, et teie beeb saab õige aju kasvu tagamiseks piisava hulga oomega-3 rasvhappeid. Neid rasvu leidub rinnapiimas ja paljudes valemites, kuid vanemad lapsed, kes on hakanud sööma tahkeid aineid, võivad neid saada ka kalast või linaseemest, mida võib puuviljajoogidesse lisada.

Esimesed neli kuni kuus kuud elus peaks teie laps kogu oma toitaineid võtma rinnapiima või valemiga. American Academy of Pediatrics soovitab ainuüksi rinnaga toitmist esimese kuue kuu jooksul. Pärast tahkete toitude sissetoomist peaks rinnapiim ja -valem jääma peamiseks toitumisallikaks kuni vähemalt ühe aastani. Regulaarne lehmapiim ja tahked toidud ei sisalda piisavalt kaloreid ega toitaineid, et toetada oma kasvava beebi esimesel eluaastal.

Kaloreid

Makrotoitained

Vitamiinid ja mineraalid

Erilist muret